MoDaCo.pl

Pełna wersja: Słownik pojęć związanych z tematyką forum
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Specjalnie dla początkujących, na razie taki zaczątek. Jeśli macie propozycje zagadnień, składajcie je wraz z objaśnieniem lub jako prośbę w tym wątku, będę je sukcesywnie wyjaśniał i dodawał. Jeśli są jakieś błędy lub chcecie coś dodać/uściślić, również piszcie w tym wątku.

Windows CE - baza, prekursor systemu Windows Mobile, stosowany na ogół w urządzeniach typu PNA lub tabletach PC. Wyróżniamy wersje: 1.x, 2.x, 2.11 Palm-size PC 1.1, 2.11 Palm-size PC 1.2, 2.11 Handheld PC Professional, 3.x Handheld PC 2000, .net 4.x, 5.0 i 6.0.

Windows Mobile - ewolucja powyższego, stosowana w urządzeniach PDA z modułem telefonu lub bez, a także Smartphone. Wyróżniamy:

Urządzenia bez modułu telefonu:

Windows Mobile 2003
Windows Mobile 2003SE
Windows Mobile 5.0
Windows Mobile 6.0 (64 MB RAM, wyświetlacz 3,5 cala)
Windows Mobile 6.1 Classic

Urządzenia z modułem telefonu:

Windows Mobile 2002 Pocket PC
Windows Mobile 2003 Premium Phone edition
Windows Mobile 2003SE Phone edition
Windows Mobile 5.0 (Magneto) Phone edition
Windows Mobile 6.0 Phone edition
Windows Mobile 6.1 Professional
Windows Mobile 6.5 Professional
Windows Mobile 6.5.x Professional (6.5.1, 6.5.3, 6.5.5)
Windows Phone 7

Urządzenia typu Smartphone:

Smartphone 2002
Windows Mobile 2003 for Smartphone
Windows Mobile 2003SE for Smartphone
Windows Mobile 5.0 for Smartphone
Windows Mobile 6.0 for Smartphone
Windows Mobile 6.1 Standard
Windows Mobile 6.5 Standard

PDA - (Personal Digital Assistant) palmtop, urządzenie działające na systemie Windows Mobile. PDA to zarówno urządzenia z modułem telefonu, jak i bez.

PNA - (Personal Navigation Assistant) podobnie jak wyżej, zasadnicza różnica jest taka że urządzenia PNA służą głównie do nawigacji i na ogół działają na systemie Windows CE z nakładką producenta lub Windows Mobile Classic.

Smartphone - najbardziej zbliżone do telefonu urządzenie z Windows Mobile, posiada zwykły, niedotykowy ekran i zazwyczaj telefoniczną klawiaturę, czasem dodatkowo wysuwaną (np. HTC Rose) lub jako główną (np. Samsung I600) klawiaturę QWERTY. System dla Smartphone'ów znacząco różni się od zwykłego Windows Mobile, jednak na niektóre urządzenia (np. HTC Tornado) powstały nietypowe romy na bazie pełnoprawnego Windows Mobile.

ROM - (Read Only Memory) potocznie oprogramowanie PDA zawierające elementy systemu oraz aplikacje i ustawienia a także rejestr czyli wszystko to co sprawia że PDA funkcjonuje. Romy mogą być na bazie WinMo 6.1, 6.0, 5, 6.5, 6.5.1, 6.5.3 (najnowsze romy nazywa się w skrócie 6.5.x).

RAM - (Random Access Memory) pamięć operacyjna systemu. Z niej korzysta system a także wszystkie uruchamiane programy, dlatego wszystkim nam zależy aby mieć jak najwięcej wolnego ramu.

Kuchnia, kuchenka - potocznie zestaw narzędzi używany przez kucharzy do tworzenia romu.

Kucharz, Rom Maker - osoba mająca wiedzę i doświadczenie aby stworzyć ROM po swojemu (np. Ryrzy, Mietas).

Gotowanie - proces tworzenia ROMU.

Build - czysty obraz systemu Windows Mobile. Bez żadnych dodatków, można powiedzieć dziewiczy. Na podstawie buildów powstają Romy. Buildy są numerowane, np. 21889, 28008, 20270, 23001.

Radio Rom, Radio - oprogramowanie modułu łączności PDA. Odpowiada za działanie Wifi, Bluetooth, GPS oraz telefonu GSM. Jeśli masz problemy z którymś z wymienionych, może warto pomyśleć o zmianie radia?

GrandPrix, GP - program do zmiany oprogramowania w Samsungu Omnii i900. Posiada wersje dla Windows XP oraz Windows Vista (która działa też na Windows 7). Mozna go znaleźć tutaj w wersji dla Win XP lub tutaj w wersji dla Win Vista/7.

Octans - jak wyżej, z tym że program współpracuje z Omnią I8000 i B7610 Pro. Można go znaleźć tutaj.

Buckingham - jak wyżej, z tym że program współpracuje z Omnią Lite. Można go znaleźć tutaj.

RUU, ROM Update Utility - jak wyżej, ale jest to program charakterystyczny dla urządzeń firmy HTC i HP.

Flash, flashowanie - potocznie zmiana oprogramowania w PDA za pomocą komputera (lub rzadziej karty pamięci, zależnie od PDA).

HR, Hard Reset - tak zwany twardy reset PDA. Resetuje PDA do ustawień fabrycznych, usuwa z PDA wszystkie ustawienia, zainstalowane aplikacje itp. Jest zalecany bezpośrednio po każdym flashu.

SR, Soft Reset - tak zwany miękki reset, zwyczajnie ponowne uruchomienie PDA, na ogół przy pomocy specjalnego przycisku zagłębionego w dziurce w obudowie PDA.

TouchFLO 2D/3D, TF2D/3D - nakładka graficzna na system firmy HTC występująca w dwóch wersjach, płaskiej, która działa na Omnii (patrz Manila) i trójwymiarowej, która działa głównie na urządzeniach HTC. Rozwinięciem wersji trójwymiarowej jest HTC Sense.

HTC Home - prekursor Manili, nakładka Today'a zawierając zegar, launcher i pogodę.

Manila 2D - nakładka na Today firmy HTC, ułatwia codzienne użytkowanie urządzenia, mimo że jest słabo konfigurowalna. Można w niej stosować różne motywy, jak również dowolnie podmieniać pojedyncze grafiki. Najpopularniejsza bodajże nakładka używana na Omnii, razem z SPB Mobile Shell. Wyróżniamy wersje 1.2 i 2.0.

cab - rozszerzenie plików instalacyjnych dla Windows Mobile. Na komputerze pliki cab są widoczne jako pliki otwierane przez WinRar, jednak należy je w takiej postaci jak są przenosić do PDA i tam uruchamiać.

tsk - rozszerzenie motywów dla Windows Mobile charakterystyczne dla wersji 6.1 i wcześniejszych, obecnie straciło na znaczeniu ze względu na skinowanie przez dodatkowe bitmapy - motywy występują w formie cab'ów. Tworzyć pliki tsk można za pomocą programu ThemeGen CE.

Rejestr, Reg - podobnie jak rejestr "dużego" Windowsa, ten rejestr zawiera ustawienia większości elementów systemu, zainstalowanych programów, ustawione tapety, tematy itp. Modyfikacje rejestru mają znaczny wpływ na działanie systemu. Nieumiejętne mogą prowadzić do błędów, zawieszania lub spowolnienia działania systemu.

TC, Total Commander - najpopularniejszy menedżer plików pod Windows Mobile, odpowiednik wersji PC.

FK, FingerKeyboard - bardzo dobra klawiatura ekranowa.

Upgrade - pojęcie określające aktualizację systemu (ROMu) ale stworzoną przez producenta.

Custom Rom - jest to ROM ugotowany przez kucharza, z jego dodatkami, na wybranym buildzie.

WWE, PLK, itp. - oznaczenia językowe charakterystyczne dla ROMów. Odpowiednio WWE - World Wide English (angielski), PLK - polski

FAQ - (Frequently Asked Questions) najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie znajdziecie właśnie w FAQ, które jest po to aby po raz n-ty nie tłumaczyć tego samego.