W dniach 16.05.2019 do 13.06.2019 mail z forum nie działał poprawnie i mógł zgubić kilka maili, jeśli ktoś się próbował kontaktować proszę zrobić to ponownie. Za utrudnienia przepraszam!


[-]
ReklamaOcena wątku:
  • 20 głosów - średnia: 1.9
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
touchflo manila sense o co w tym wszystkim chodzi?

TouchFlo, Manila, Sense - o co w tym wszystkim chodzi?
Na początek disclaimer: tekst poniższy nie jest mojego autorstwa, nie mnie należą się podziękowania. Więcej na dole.

TouchFlo, Manila, Sense – o co w tym wszystkim chodzi?


Ponieważ na forach wciąż pojawiają się pytania „Czym się różni TouchFlo od Sense?”, „Co to jest manila?”, „Czym się różni manila 2.5 od Sense 2.5?”, a w dodatku niespełna pół roku temu sam je sobie zadawałem i szczerze mówiąc ciężko mi było znaleźć jednoznaczne odpowiedzi, postanowiłem w miarę moich skromnych wiadomości przybliżyć nowym użytkownikom poszczególne rodzaje interfejsów rodem z HTC.

Większość z Was zna zapewne standardowy interfejs systemu Windows Mobile, czyli tzw. ekran Today:

[Obrazek: 01cleantoday.png]

Pierwszy, jeszcze dość prymitywny, ale zawsze zalążek dzisiejszego Sense był wtyczką ekranu Today i znany był pod nazwą HTC Home lub TouchFlo. Na stronach HTC czytamy wprawdzie, że HTC TouchFlo jest „intuicyjną technologią dotykową umożliwiającą sterowanie rysikiem lub palcem...”, a HTC Home jest „wtyczką ekranu głównego...”, nie zmienia to jednak faktu, że wśród użytkowników (a także w większości „mobilnych” serwisów internetowych) wszystkie te nazwy funkcjonowały równolegle.

[Obrazek: 02htchome.png] [Obrazek: 04htccubeinterface.jpg]

HTC Home miał (domyślnie) charakterystyczny cyfrowy zegar w górnej części ekranu, pod spodem 3 ikony powiadomień o nieprzeczytanych e-mailach, wiadomościach tekstowych oraz nieodebranych połączeniach. Jeszcze niżej był pasek zawierający przyciski przywołujące tzw. zakładki, oferujące dostęp do różnych informacji, np. kontakty, pogoda, programy itd. (duży zegar oraz zakładki przetrwały do dziś).
Elementem dodatkowym TouchFlo był 3D Touch Cube (nie jestem pewien czy we wszystkich urzadzeniach). Po przeciągnięciu palcem w górę pokazywało się użytkownikowi coś w rodzaju kostki, na której 3 ściankach (dostępnych po przesunięciu w lewo lub w prawo) znajdowały się kolejne funkcjonalności, takie jak:
- Zdjęcia, Muzyka i Wideo;
- E-mail, SMS/MMS, Internet, Menedżer komunikacji i Kalendarz,
- 9 skrótów do ulubionych kontaktów z ich zdjęciami.

Pierwszym telefonem z HTC Home czy też TouchFlo na pokładzie był HTC Touch (Elf), którego premiera miała miejsce w czerwcu 2007 roku. Później TouchFlo trafił między innymi do HTC Touch Dual, Touch Cruise a także np. do popularnego Kaiser’a (HTC TyTN II).

* * *

Pierwszą "poważną" wersja tego interfejsu, którego cechą charakterystyczną stał się wielki "przekładany" zegar w górnej części ekranu głównego (tzw. HomeScreen, HS – nie mylić z ekranem Today) oraz pasek zakładek na dole, był TouchFlo3D. Jest to nakładka na Windows Mobile całkowicie zastępująca ekran Today. Wprawdzie jak każdą wtyczkę, można ją wyłączyć w Ustawieniach, ale kiedy jest aktywna, nie zobaczymy ekranu Today wcale. Jego premiera miała miejsce w maju 2008 roku, a pierwszym telefonem seryjnie wyposażonym w nowe GUI był HTC Touch Diamond. Niespełna miesiąc później oficjalną premierę miał HTC Touch Pro również wyposażony w TouchFlo 3D.

[Obrazek: 05tf3d20.png] [Obrazek: 06tf3d20.jpg] [Obrazek: 07tf3d20tp2.jpg]

TF3D – jak w skrócie często się go nazywa – ma kilka podstawowych wersji. W pierwszej (1.3) zakładki (nazywane też kartami) były zawsze takie same, użytkownik nie miał wpływu na ich kolejność czy też ilość. Dopiero premiera Touch HD we wrześniu 2008 przyniosła TF3D 2.0, z dodaną zakładką „Giełda” oraz możliwością wyłączania poszczególnych zakładek i zmiany ich kolejności. Podobną wersję TF3D dostały jeszcze HTC MAX 4G, HTC Touch Diamond2 oraz HTC Touch Pro2 (tak, tak, pierwszy fabryczny ROM dla TP2 to właśnie WinMo 6.1 + TF3D 2.0).

Niektóre telefony (zapewne z uwagi na stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe nowego interfejsu HTC) otrzymały tzw. TouchFlo 2D (inaczej Manila 2D), pozbawioną po prostu efektów 3D. Były to HTC Touch Viva i HTC Touch 3G.

[Obrazek: 08manila2d.png]

Wszystkie wersje TouchFlo 3D oparte były na tej samej filozofii ekranu głównego z dużym zegarem (do którego można było ściągnąć modyfikacje wyglądu) oraz paska zakładek w dolnej części ekranu. Zakładki można było zmieniać na sąsiednie przesuwając palcem w lewo lub w prawo. Od pierwszej wersji TF3D obecne były zakładki Home, Ludzie, Wiadomości, E-mail, Internet, Kalendarz, Zdjęcia i Video, Muzyka, Pogoda oraz Ustawienia. W TF3D 2.0 była również zakładka Programy zawierająca kilkanaście linków do programów użytkownika. W zakładce Home pod zegarem znajdowały się „belki” Historii połączeń (w tym miejscu pokazywała się w razie potrzeby informacja o ilości nieodebranych połączeń lub wiadomościach głosowych) oraz Kalendarza (w tym miejscu pojawiały się najbliższe spotkania).
Więcej o TF3D tutaj: http://smartmobile.pl/touchflo-3d-bez-tajemnic

Po TF3D 2.0 przyszła kolej na "TF3D 2.1 with Sense" czyli w skrócie "Sense 2.1". Pozostała oczywiście zakładkowa budowa, ale najważniejszą zmianą było dodanie Sense, czyli możliwości automatycznego wykrywania lokalizacji telefonu i pokazywania np. Pogody dla tej lokalizacji w zakładce Pogoda ale przede wszystkim na głównym ekranie pod zegarem. Istniała również możliwość włączenia pełnoekranowej animacji pogody na ekranie głównym. Jeśli więc na dworze padał deszcz, to na ekranie naszego PDA również widać było spływające krople wody oraz wycieraczki co chwila wycierające jej nadmiar.

[Obrazek: 09sense21clean.png] [Obrazek: 10sense21sun.png] [Obrazek: 11sense21rain.png]

Sense 2.1 nadszedł w towarzystwie Windowsa 6.5 z jego nowym Menu Start (jednej z najbardziej denerwującej nowości WinMo 6.5), a przez to dużo intensywniej korzysta się z Zakładki "Programy", co było motywacją do napisania dla niej kolejnych modów zwiększających ilość możliwych do zdefiniowania linków i upraszczających ich konfigurację.
TF3D 2.1 czy też Sense 2.1 pojawił się w pierwszej połowie 2009 roku (Touch Pro2 dostał Sense 2.1 wraz z listopadową aktualizacją ROMu, ale już w czerwcu światło dzienne ujrzał HTC Hero z TF3D 2.1). Co do nazewnictwa, to trzeba dodać, że znalazłem opracowania, z których wynika, że to dwa różne interfejsy, różniące się np. kolorystyką paska zakładek (ikony szare = TF3D, ikony kolorowe = Sense). W dodatku równolegle używana jest nazwa Manila 2.1. Ale znalazłem również serwisy, które twierdzą, że pierwsza wersja Sense pojawiła się dopiero dla HD2, a więc Sense 2.1 nie powinno w ogóle istnieć. Niniejszy tekst nie ma na celu wnikliwej analizy poszczególnych wersji Manili (bo trzeba byłoby też posortować poszczególne buildy), a jedynie ułatwienie czytelnikowi posługiwanie się potocznym nazewnictwem używanym na forach internetowych.

TF3D 2.0 oraz 2.1 wciąż dawały użytkownikowi odczuć, że są jedynie wtyczkami ekranu głównego. W wielu miejscach pojawiały się standardowe aplikacje Windows Mobile, jak choćby Kalendarz (kiedy chcieliśmy dodać nowy termin czy spotkanie), klient wiadomości, a także sporo spośród ustawień. Te wersje TF3D nie miały żadnej możliwości dodania skrótów do programów na ekranie Home, a jego „kustomizacja” była mocno ograniczona i wymagała programowania.

* * *

No, a potem, w listopadzie 2009 roku nadszedł HTC HD2 ze swoim najnowszym interfejsem - Sense 2.5 (vel TF3D 2.5 vel Manila 2.5). Zmiany były dość znaczne. Od razu rzucają się w oczy 3 wielkie ikony skrótów na HomeScreen oraz brak belki historii połączeń. Po przesunięciu palcem z dołu do góry wysuwa się 6 dodatkowych skrótów. Niestety z zakładek zniknęły „Programy”, przez co niewygodne Menu Start oraz owe 9 skrótów to jedyny sposób na zorganizowanie szybkiego dostępu do często używanych aplikacji.

[Obrazek: 12sense25.png] [Obrazek: 13sense25snow.jpg]

Ta wersja Sense jest jednak dużo bardziej zintegrowana z systemem (choć ciągle pozostała wtyczką ekranu Today) do tego stopnia, że większość ustawień systemowych została dodana do zakładki Settings, która jest dużo bardziej przyjazna w operowaniu palcami niż Windowsowe Settings.

Ponieważ zniknęła zakładka Programy, użytkownicy bardzo szybko zaczęli tworzyć mody zwiększające ilość linków na HS, ponadto okazało się, że ta wersja Sense oferuje dużo większą swobodę w operowaniu i przesuwaniu elementów HS.

Jak wspomniałem Sense 2.5 pojawiło się na HD2, ale programiści dla nieco skromniejszych HTC Diamond2 i TouchPro2 szybko "przeportowali" ten interfejs, żeby dało się go używać również na tych (i jeszcze innych) modelach, nie tylko HTC. Okazało się jednak, że Sense 2.5 wymaga tyle zasobów, że do płynnej pracy potrzebuje sprzętu wydajniejszego niż te powyższe. Mimo to ukazywały się kolejne ROMy gotowane z tym interfejsem i zapewne pod naciskiem kucharzy i programistów HTC wypuściło w końcu ROM dla Rhodium z Sense 2.5, ale wciąż mocno niedopracowany i pamięciożerny. Ten właśnie ROM jest obecnie zainstalowany w większości niebrandowanych TP2 kupowanych w sklepach.

Na szczęście część kucharzy gotuje ROMy oparte na starszych wersjach TF3D/Sense przeznaczone dla użytkowników wymagających większej stabilności i szybkości. Inna część kucharzy trudzi się z takim zoptymalizowaniem systemu WM6.5 i Sense 2.5 żeby używanie takiego wypieku nie powodowało nerwowych wypieków na twarzy...

Niektórzy ludzie są znani z przerabiania tych interfejsów. Jednym z najbardziej znanych na xda, PPCGeeks i wielu innych anglojęzycznych forach jest Co0kieMonster. Tworzył on bezbłędnie działające mody dla TF3D, potem dla Sense 2.1 i Sense 2.5. A na początku tego roku stworzył moim zdaniem najlepszy i najbardziej znany mod dla Sense 2.5, tzn. Co0kie's Home Tab (w skrócie CHT):

[Obrazek: 14sense25cht.png]

Ten mod błyskawicznie zyskał popularność i powstawały jego coraz to nowsze wersje. Lista zalet jest zbyt długa, żeby ją tu przytaczać, ale wg mnie jest to mod który sprawił, że Sense 2.5 stał się w pełni użyteczny. Jest mnóstwo ROMów z wgotowanym CHT. Niestety jeśli coś ma dużo funkcji, to obciąża też zasoby sprzętu. I jakkolwiek posiadacze HD2 nie muszą się tym zbytnio martwić to Rhodiumowcy już nie mają tak dobrze. CHT 1.8.5 jest najnowszą wersją, która jednak dla mnie jest po prostu zbyt wolna (ma natomiast wielu zagorzałych zwolenników). Do podobnych wniosków doszedł zapewne także sam Co0kieMonster, bo w swoim wątku oprócz najnowszej wersji CHT 1.8.5 pozostawił do ściągnięcia także starszą i mniej wymagającą, a równie stabilną wersję 1.7.1, która dla Rhodium jest moim zdaniem idealnym kompromisem pomiędzy użytecznością i szybkością działania.

Na koniec dodatkowa informacja. Jakkolwiek w powyższym tekście opisywałem interfejsy HTC z punktu widzenia Windows Mobile (tylko ten system jako tako znam, może poza symbianem), to Sense czy też TF3D jest także powszechny w telefonach z Androidem na pokładzie (jak choćby wspomniany wyżej HTC Hero). Ale to nie jest odpowiedni dział ani odpowiedni człowiek do pisania na ten temat.

Wszystkie powyższe informacje pochodzą z różnych serwisów i for internetowych. Ja je tylko wyszukałem i zredagowałem. Część zrzutów zrobiłem własnoręcznie, natomiast pozostałe obrazy znalazłem przy pomocy google images i nie są one moją własnością.

PS. Dziękuję kolegom moderatorom z PDAClub.pl za wskazówki w trakcie powstawania tego tekstu.

PPS. Proszę o wyrozumiałość. Jestem użytkownikiem Windowsa Mobile od ok. 8 miesięcy i nie wszystko jest dla mnie jasne. Jeśli więc w tekście znajduje się informacja nieprawdziwa, oczywiście możecie mnie poprawiać.

Autorem powyższego artykułu jest skrobel z mobione.pl, wprawdzie napomknął coś że się u nas zarejestruje, ale póki co możecie go znaleźć na forum.mobione.pl i tam też znajduje się oryginalny artykuł
Oneplus 7T 8/128GB | Oxygen OS Android 11 | Stock Kernel | Supcase UB Style

Samsung Galaxy Watch 3 | Ringke Air Sport
 
IPAD 10.2 (2019) | iOS 14.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Skoro już napomknąłem, to wypadało się wywiązać.... No i modaco ma o 1 użytkownika więcej Tongue

Dzięki za zainteresowanie Smile
Odpowiedz
I temu Panu można dziękowaćTongue Jeszcze raz dzięki za zgodę.
Oneplus 7T 8/128GB | Oxygen OS Android 11 | Stock Kernel | Supcase UB Style

Samsung Galaxy Watch 3 | Ringke Air Sport
 
IPAD 10.2 (2019) | iOS 14.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Jest jeszcze M2D v2, wyglądające jak Sense 2.1 ale bez animacji. Nie wiem z jakiego to urządzenia HTC, ale wygląda ładnie. Toszibiarze G900 używają tego w swoich gotowanych romach, szkoda że dla i8000 nikt nie zrobił romu z tą wersją Manili.
Odpowiedz
M2Dv2 pochodzi z HTC Touch 2 Mega. Skoro Toshibiarze używają to znaczy że jest przerobione i może dałoby się zrobić caba...
Oneplus 7T 8/128GB | Oxygen OS Android 11 | Stock Kernel | Supcase UB Style

Samsung Galaxy Watch 3 | Ringke Air Sport
 
IPAD 10.2 (2019) | iOS 14.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Macie rację:
Manila 2D v.2 czyli build 1919 (build 1920 to już był Sense 2.5), było coś takiego. Niestety ciężko coś więcej na ten temat znaleźć...

Ale również TF3D i Sense miały tyle buildów i wersji (właściwie każdy telefon i każda rozdzielczość to nowy build), które różniły się tak niewielkimi szczegółami, że nie wiem czy ktokolwiek w ogóle to ogarnia. No, może z wyjątkiem Co0kie Monster'a albo Maxycy'ego Smile

A Omnia II? Myślę, że skoro na Omnię Pro wyszedł port Sense 2.5:
http://forum.mobione.pl/rom-y-tylko-pols...e-plk-rom/ to Omnia II też musi się prędzej czy później doczekać. Sprzętowo powinna sobie poradzić z pewnością lepiej od Rhodium.
Odpowiedz
Na Omnii II Sense jest już od dawna i to najnowsza wersja 2018, niestety Omnia nie posiada odpowiedniego sterownika opengl przez co sense jak dla mnie działa nieznośnie wolno...
Oneplus 7T 8/128GB | Oxygen OS Android 11 | Stock Kernel | Supcase UB Style

Samsung Galaxy Watch 3 | Ringke Air Sport
 
IPAD 10.2 (2019) | iOS 14.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Ach tak... No cóż, z tego co pisze Budniu, na Omnii Pro też zdarzają się "przywieszki"... Zresztą na Rhodium Sense 2.5 z Co0kie Home Tab 1.8.5 również nie jest demonem prędkości. Myślę, że z obecnych modeli komfortowo na Sense 2.5 pracuje się wyłącznie na HD2. A z kolei mnie osobiście trudno sobie wyobrazić Sense 2.5 bez CHT...
Odpowiedz
(09-13-2010, 09:11 PM)Toldo napisał(a): M2Dv2 pochodzi z HTC Touch 2 Mega. Skoro Toshibiarze używają to znaczy że jest przerobione i może dałoby się zrobić caba...
Cab jest już od dawna
Kod:
http://pdaclub.pl/forum/oprogramowanie-ppc/(beta)manila2d-v2-najnowszy-build-z-htc-mega-wvga-v1/msg1286479/#msg1286479
Edit: To jednak nie jest cab.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości