W dniach 16.05.2019 do 13.06.2019 mail z forum nie działał poprawnie i mógł zgubić kilka maili, jeśli ktoś się próbował kontaktować proszę zrobić to ponownie. Za utrudnienia przepraszam!


[-]
ReklamaOcena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
kuchnia gt b7610 oraz i8000

[Kuchnia GT-B7610 oraz i8000]
UWAGA !
Kuchnia, o której chcę napisać gotuje na Omnii II (i8000) oraz na Pro (GT-B7610).

Nie biorę żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenia związane z użytkowaniem kuchni.

Powyższy opis dotyczy gotowania na WindowsieXP z ServicePack-iem3. Nie wiem jak ta kuchnia zachowa się na innych systemach.

Do rzeczy:
Póki co będę pierwszy w tym dziale z krótkim opisem dotyczacym tego, od czego należy zacząć zabawę z gotowaniem czyli KUCHNI.
Pobrać ją można np. z tego wątku na Modaco.com
Kod:
http://www.modaco.com/content/b7610-omnia-pro-b7610-modaco-com/302383/howto-cook-a-b7610-rom/
Pobraną paczkę rozpakowujemy (zalecane jest na dysku c:\Kitchen), a w środku znajdziemy następujące pliki:
[Obrazek: 1folder.jpg]
Z ww. plików możemy usunąć (lub zostawić w niczym nie będą przeszkadzały) obydwa pliki o nazwach:
HowTo.docx
HowTo.pdf
Jak widzimy po nazwach są to angielskie manuale, dotyczace tego o czym teraz piszę po Polsku (jeden w Wordzie drugi w PDF-ie).
Nas interesują pozostałe pliki i foldery, których narazie nie ruszamy.

1. Kiedy kuchnia jest już rozpakowana na c:\Kitchen w pierwszej kolejności musimy dobrać się do oryginalnego ROM-u (powszechnie rzecz ujmując "zdumpować rom"), który będziemy modyfikować, a musi on być z roszerzeniem *.bin. W tym celu z folderu w kuchni: Tools kopiujemy plik dskdump.exe i wrzucamy go na wierzch, do naszej karty pamięci w PDA:
[Obrazek: 3wtelefonie.Png]

2. Kiedy ww. plik jest już w telefonie uruchamiamy go poprzez dwuklik czy też polecenie otwórz (jak kto woli). Plik sie uruchomi i co ważne będzie pracował w tle tzn., nie bedziemy widzieli postępu trzeba czekać cierpliwie, aż zrzuci nasz ROM do pliku *.bin. Może to potrwać ok 1 - 2 minut no może 3 minutki.

3. Zakończoną operację zasygnalizuje nam komunikat na środku ekranu "Finish" czy "Succesfull" (coś w tym stylu), a na karcie pojawi się nowy plik z naszym ROM-em o nazwie: rom_dump.bin
[Obrazek: 4wtelefonie.Png]
Ten plik musimy teraz skopiować do naszego komputera PC do folderu głównego z kuchnią czyli c:\Kitchen

4. Teraz, musimy ten plik ROM-u rozłożyć na poszczególne foldery i pliki, żeby móc je edytować. W tym celu klikamy dwukrotnie w naszej kuchni na plik: Command Prompt (zainicjuje on konsolę CMD, pod którą będziemy pracowali).

5. W konsoli wpisujemy komendę: 1_dump.bat rom_dump.bin i naciskamy Enter. Czekamy na zakończenie procesu wypakowywania ROM-u co będziemy widzieli w oknie konsoli jak się pliki wypakowują (nie zrobie screena bo nic nie będzie widać, ale jeżeli oglądaliście Matrixa to wygląda to mniej więcej jak ten zielony kod). Do zakończenia z tego co pamiętam bedzie potrzebna nasza ingerencja tzn. pod koniec procesu, system będzie czekał, aż wciśniemy dowolny klawisz (tak dwukrotnie)

5a. Może się pod koniec pojawić jakiś mały błąd o wykonywaniu któregoś programu i nasz Windows będzie chcial poinformować M$ o problemie. Oczywiście klikamy "Nie wysyłaj". Po czym pojawić się może komunikat błędu typu "Runtime" klikamy ok. Proces wypakowywania mamy za sobą.

6. Jeżeli wszystko poszło tak jak napisałem, w kuchni pojawią się dodatkowe foldery i pliki jak na screenie zaznaczone na czerwono:

7. Krótki opis tego co powstało:
dump - pusty folder po procesie rozpakowania.
OEM - folder z plikami, do którego możemy dodawać (w odpowiednoi sposób o tym kiedy indziej) i odejmować pliki (odchudzić to co ja robię z moimi ROM-ami można zawsze bez wiekszego problemu z tym, że trzeba wiedzieć, których plików nie należy usuwać bo sie ROM nie zbuduje lub nie wgra, albo telefon po wgraniu nie wstanie).
Removed - pusty folder do którego możemy skopiować pliki usunięte z ROM-u (np. żeby wiedzieć o ile schudł).
ROM - folder, którego nie należy ruszać ponieważ jest on niezbędny do zbudowania ROM-u, a zawiera m. in. pliki systemowe.
SYS - folder, w którym znajdują się również pliki systemowe, jednak jeżeli ktoś ma blade pojęcie w tym folderze można trochę namieszać tzn. usunąć zbędne aplikacje, które daje nam M$ np. WelcomeCenter, CHome, WidgetPlus itp.
boot.bin - autor tutka nie wiedział co to jest i ja specjalnie swojej wiedzy w tym zakresie nie zgłębiałem - przyjąłem, że jest więc musi być.
imgfs.bin - plik zawierający nasz ROM w wersji pewnego obrazu (tak mi się zdaje)
msflsh.bin - autor tutka tu również nie wiedział co to jest i ja specjalnie swojej wiedzy w tym zakresie nie zgłębiałem - przyjąłem, że jest więc musi być.
XIP.bin - plik XIP pochodzący z naszego oryginalnego dumpu ROM-u.

8. W tym miejscu zaczynamy dodawać, usuwać pliki, dorzucać paczki OEM zmieniać dźwięki, motywy, tapety, wpisy w rejestrze - ale to temat rzeka i mogłoby powstać z tysiąc pięćset sto dziewięćset wątków na ten temat, więc nie bedę o tym pisał. Może z czasem powstaną osobne tutki na ten temat.

9. Po zakończeniu modyfikacji musimy zbudować nasz ROM. W tym celu uruchamiamy znowu konsolę CMD, klikając plik: Command Prompt i wpisujemy komendę: 2_packOS.bat i naciskamy Enter.

10. Uruchomi się nam narzędzie do sprawdzenia poprawności zawartości ROM-u i wpisów w rejestrze (okno kosoli musi być dalej otwarte w tle). W narzędziu klikamy przycisk ze strzałką, zaznaczony ramką na screenie w górnej części ekranu.
[Obrazek: 6spakuj.jpg]
Proces sprawdzania będzie widoczny na przechodzącym pasku postępu, który pojawi się w dolnym prawym rogu okna tego programu. Kiedy się zakończy w lewym dolnym rogu programu zobaczymy napis "Done" wtedy program zamykamy.
11. W tym momencie w konsoli pojawi się coś takiego:
[Obrazek: 7kopiujimgfs.jpg]
Dosyć istotna uwaga, gdyż komunikat mówi nam o potrzebie skopiowania pliku dump_rom.bin do folderu ROM - nic bardziej mylnego. Plik który należy skopiować do folderu ROM to: imgfs.bin tam już jest podobny, ale z roszerzeniem *.src - tego usuwamy, a nowemu zmieniamy jak rzeźnik roszerzenie na *.src i zatwierdzamy komunikat ostrzegawczy Windows. Po te operacji przechodzimy do konsoli, która jest przecież cały czas otwarta i klikamy dowolny przycisk.

12. Tutaj znowu nie dam screena bo rozpoczyna się proces budowania ROM-u, który w konsoli wygląda jak Matrix.

13. Kiedy proces dojdzie do końca zobaczymy w konsoli taki komunikat:
[Obrazek: 8hex1.jpg]
Do tej operacji powiększenia rozmiaru bedziemy potrzebowali jakiś HexEdytor najlepiej darmowy i przy jego pomocy otwieramy z kuchni nasz oryginalny plik dump_rom.bin i zwiekszamy jego wagę do wartości haxagonalnej: 0x1B20000 i zapisujemy zmiany zamykając HexEdytor.

14. W konsoli naciskamy dowolny klawisz i czekamy - ROM sie kończy budować.

15. Po zakończeniu zobaczymy coś takiego:
[Obrazek: 9hex2.jpg]
a w folderze głównym kuchni powinniśmy mieć plik: rom_dump.bin.NEW
[Obrazek: 10rombinNEW.jpg]
Ten właśnie plik musimy teraz otworzyć w HexEdytorze i zmniejszyc jego wagę usuwając wszystkie końcowe wpisy tzn. zaczynając od pierwszego cyklu: FF do końca, a zmiany zapisujemy. Nie umiem tego prościej wytłumaczyć każdy kto się zabiera do gotowania musi niestety mieć blade pojęcie o pewnych rzeczach jakim jest np. HexEdytor.

16. Ponownie w konsoli naciskamy dowolny klawisz i czekamy (to już końcówka). Po zakończeniu najprawdopodobniej pojawi Wam się taki gówniany komunikat:
[Obrazek: 11error.jpg]
Należy go zignorować naciskając dowolny klawisz, wtedy dowiemy się co to za straszny błąd popełniliśmy. A okaże się, że po prostu konsola nie umiała wyjść z trybu gotowania.

17. A w kuchni ... pojawił się nasz upragniony plik z ROM-em gotowym do wrzucenia przez Octans Downloader-a.
[Obrazek: 12gotowyrom.jpg]

To w takim telegraficznym skrócie przebieg procesu gotowania. Jak pisałem wczesniej co do kwestii edycji samego ROM-u to mam nadzieję, że znajdą się amatorzy do napisania podobnych tutków.
Enjoy.
Odpowiedz
Wszystko to można zrobić executorem ale i tak plusik się należyWink
Xiaomi MI6 64GB | MIUI 9.2 | Stock Kernel | Slim Case
IPAD Air WiFi 16GB | iOS 11.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Wiem i THX. BTW jak dla mnie ww. metoda wystarczy. BTW 2 dla uzytkowników Executora podpowiem, że mogą być problemy przy budowaniu ROM-u pod W 7.
Odpowiedz
a nie lepiej użyć romToola od wes58 ? wygodniejsza... (choć do platformrebuilder brakuje ze 100lat)...

Kod:
http://www.modaco.com/content/i8000-omnia-ii-gsm-rom-discussion/300288/rom-dump-build-application/

zainteresuj się nią Budniu
S20 Ultra || ROM: Stock

Nie odpowiadam na PW !! Od tego jest FORUM... za dręczenie mnie na PW będę dawał warny !!
Odpowiedz
THX @Ryrzy sprawdzę.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości