W dniach 16.05.2019 do 13.06.2019 mail z forum nie działał poprawnie i mógł zgubić kilka maili, jeśli ktoś się próbował kontaktować proszę zrobić to ponownie. Za utrudnienia przepraszam!

[-]
Reklama

Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 2.81
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
siyahkernel 2 6 14

[Kernel] SiyahKernel 2.6.14
No można by choć film we FHD odpalić a tak lipa.Wink
Film sporo zajmuje a co do reszty to i na facie da się żyć.
.

Odpowiedz
Ja nie wiem, ale na SiyahKernel v2.6.12 ścina się telefon z raz dziennie.
W poprzednich wersjach tak nie miałem. Czym to może być spowodowane?
Odpowiedz
Sprawdz czy z prądami nie przegiąłeś za bardzo bo mnie ani razu nie odwalił numeru.
Odpowiedz
Właśnie nie. Mam wszystko tak samo jak wy w temacie http://www.modaco.pl/Thread-How-To-Podkr...iyahKernel

@edit
Aaaa.. czekaj nie miałem wciśniętego BUS w Voltage i mi się pod napięciami nie pokazywało taktowania. Ale to coś zmienia?
Odpowiedz
Całkiem możliwe Wink
Odpowiedz
To nic nie zmienia, masz troszke za delikatny procek i podnieś troszkę napiecia te które najczęściej system wykorzystuje.
.

Odpowiedz
Zmiany w nowej wersji 2.6.13 która już jest w pierwszym poście Smile

Cytat:fixed decoding issues because of the new cpuidle driver (thanks to Entropy512)
set default I/O scheduler to BFQ-v3r2 (you will be able to change the default I/O scheduler using the config app)
conservative governor is tweaked to have better performance (you will be able to set the default cpu governor using the config app)
reverted lots of code back to v2.6.9 (based on the user experience, it is the best version until now)
completed universal config interface implementation (the app will be posted when it is finished. the implementation at the kernel side is ready). (Thanks to xan@XDA and AndreiLux@XDA for their ideas, help and implementations)
you may need to flash this in CWM recovery if you mess with the default config (especially when trying too much undervolting. although most of the settings are safe, changing gpu voltage and freq settings may cause lockups or bootloops): siyah-resetdefaultprofile.zip. this script will reset default profile and your device will boot with default settings.
this will be the last GB kernel release of SiyahKernel. If there is a bug in config interface I may update it (even without changing the version) but the kernel files will no longer be updated.
Odpowiedz
Nowy kernel pod Androida jeszcze 2.3.x Link w pierwszym poście.

Zmiany:
Cytat:Changelog:
preempt_rcu
xz compression (to reduce bw on the servers. other than that, don’t believe anybody telling you that it is faster)
new touch recovery (the one in my ICS repack) with gestures
GPU staycount implemented (this is the main reason of this release. this was droidphile’s request and I could not say no to him )
disabled autogroup (samsung ICS kernel doesn’t use it neither)
ARM_ERRATA_754322 (once again, ICS has it)
reverted workqueue implementation to old one
some cleanup of redundant and non-necessary code
reverted BFQ changes which were causing lags and lockups (thanks to Entropy512. I used the version in his repository. it was the easiest way )
added “reboot into download mode” in advanced menu of CWM recovery and also added power-off back in. I had no time to remove dual-booting options. instead, I put “not implemented” message. they are ready but I am having a tiny problem while prompting user to choose the rom. you’ll have it in ICS, I hope.
some fixes and corrections in extweaks interface (thanks to Entropy512 for some of them)
some other tweaks and “small changes”
Odpowiedz
Jednak nie ICS? Big Grin

edytował ten post dnia 03-19-2012 o godz. 09:13 PM ponieważ:

Nie czytałem wcześniej wątku na XDA stąd te niedomówienia Tongue

.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości