W dniach 16.05.2019 do 13.06.2019 mail z forum nie działał poprawnie i mógł zgubić kilka maili, jeśli ktoś się próbował kontaktować proszę zrobić to ponownie. Za utrudnienia przepraszam!

[-]
Reklama

Ocena wątku:
  • 21 głosów - średnia: 2.86
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
htc universal co i jak na początku

[FAQ] HTC Universal - co i jak na początku
Czym jest Universal? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Nie jest to tylko telefon, właściwie wyglądem przypomina netbooka, wewnątrz kryje stare dobre mobilne okienka. Jest to pierwszy PDA z HTC'owskiej serii X, do której należa również Advantage X7500 oraz Shift X9500. Urządzenie miało swoją 'premierę' w październiku 2005 roku, a więc jest 3 lata starsze od Omnii. Wydawać by się mogło że to zabytek, jednak nie, jest to wartościowe urządzenie. Ogromny, wyraźny ekran zachęca do korzystania, jest bardzo dobrej jakości jednak jest w starej technologii więc czasem widoczne jest odświeżanie (obraz 'mruga'). Klawiatura... o klawiaturze możnaby napisać książkę. Jest wielka i wygodna, można ze spokojem pisać dokumenty worda, emaile itp. Zabiegiem na korzyść multimedialnej strony urządzenia jest standardowe gniadzo jack 3,5mm. Rozmiar ekranu pozwala obsługiwać Universala palcem, poza tym dotyk jest bardzo dobry, wydaje mi się czasem ze nawet lepszy niż w Omnii. Jeśli chodzi o obecną cenę tego sprzętu to jest to jakieś 350-450 pln za egzemplarz w ładnym stanie z kompletem. Oczywiście da się kupić taniej, za swojego zapłaciłem 309pln plus jakieś 50 za naprawę usb. Warto poczekać na okazję, sprzęt jest wart tych pieniędzy, polecam.

Na początek kilka fotek poglądowych:

[Obrazek: htc%20universal.jpg]

[Obrazek: 0000000257_50k292747102045.jpg]

I w porównaniu z Omnią:

[Obrazek: dscn6068v.jpg]

[Obrazek: dscn6067b.jpg]

[Obrazek: dscn6065.jpg]

Jak widać, sprzęt do małych nie należy, nie mniej ogrom możliwości w pełni rekompensuje rozmiar i wagę.

Trochę technikaliów:

Wymiary (wys. x szer. x głęb.): 8,1 x 12,7 x 2,5 cm
Waga: 285 gramów (z baterią)

Procesor: Intel Xscale PXA270 520MHz 32bit
ROM / RAM: 128mb / 64mb (*z możliwością rozbudowy do 128mb)
Interfejsy: WiFi, WCDMA (3G), IrDA, Bluetooth, USB 1.1, jack 3,5mm
Ekran: TFT 3.7 cala, 65536 kolorów, rozdzielczość VGA (640x480)
Reszta: Kamera 1,3mpix, głośniki stereo, klawiatura QWERTY

Z czym to się je?

Najpiękniejsza opcja jest wtedy kiedy dostaniemy dziewiczego Universala, z simlockiem i fabrycznym romem Windows Mobile 5.

Najsampierw trzeba zdeterminować wersję chipsetu. Są dwie: G3 i G4.
G4 jest nowsza, można bezpieczniej podkręcać procka (620MHz), ale trzeba omijać CIDa przy flashowaniu, natomiast G3 nie wymaga omijania CIDa jednak gorzej reaguje na podkręcanie procka (zwiechy systemu, biały ekran, itp.).

Jak sprawdzić jaką mamy wersję? Wchodzimy w Bootloader, jak?
Wciskamy jednocześnie klawisz podświetlenia i włączenia i wkładamy rysik w dziurkę resetu. Ekran zrobi się szary (bez podświetlenia) na górze będzie widoczny napis serial, a na dole wersja bootloadera i teraz w zależności od tego numerka:

0.xx - to G3 ze starym bootloaderem (wypadałoby zrobić upgrade, o tym niżej)
1.xx - to G3
2.xx - to G4

UWAGA: zanim przystąpimy do flashowania czy to romu czy radia, należy KONIECZNIE wyjąć kartę pamięci, zwłaszcza jeśli jest to sdhc. Dlaczego? System nie wykryje PDA podłączonego w Bootloaderze z kartą pamięci.

Następną rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest zdjęcie simlocka (oczywiście jeśli nadal go mamy). Pobieramy poniższy plik i rozpakowujemy gdzieś.

[dl=Unlock Uni]http://www.divshare.com/download/10300955-e77[/dl]

1. Robimy backup.
2. Wyciągamy kartę pamięci.
3. Wchodzimy w bootloader - opisane wyżej.
4. Podłączamy PDA do komputera.
5. Rozpakowujemy plik HTC_Universal_Radio_for_SIMunlock_v0.00.00.rar i uruchamiamy plik MaUpgradeUt_noID.exe, postępujemy zgodnie z tym co się wyświetla.
6. Czekamy cierpliwie.
7. Jak już proces sie skończy resetujemy PDA rysikiem i patrzymy na dół ekranu cy pokazuje się tam R 0.00.00. Jeśli tak tzn że wszystko zrobiliśmy ok.
8. Czekamy aż Uni się uruchomi, łączymy się przez Active Sync i kopiujemy na urządzenie plik UNI_Unlock_v1.exe. Można też wrzucić go na kartę pamięci.
9. Uruchamiamy UNI_Unlock_v1.exe z poziomu PDA i czekmy cierpliwie.
10. Kiedy proces odblokowania dobiegnie końca resetujemy urządzenie.
11. Mamy odblokowane urządzenie

Teraz jeśli chodzi o flashowanie wersji G3, po prostu pobieramy rom, łączymy telefon z komputerem przez Active Sync, włączamy RUU (Rom Update Utility) i postępujemy zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Z wersją G4 jest troszkę więcej zachodu, należy użyć zmodyfikowanego RUU:

[dl=Universal RUU omijanie cida]http://www.divshare.com/download/10300881-3f5[/dl]

i dalej postępować podobnie jak wyżej.

Jeśli będziemy chcieli wykonać Hardreset wystarczy wykonać poniższą kombinację:

Otwieramy Uni żeby był dostęp do klawiatury i wciskamy dwa softkeye (pod ekranem) jednocześnie klikając rysikiem dziurkę resetu. Trzymamy softkeye dopóki na ekranie nie pojawi się pytanie czy chcemy wyczyścić pamięć, wciskamy 0 (zero) aby potwierdzić.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Wątek bedzie rozbudowywany, to jest tylko zaczątek. Jeśli ktoś ma jakieś pytania to zapraszam do pisania w tym temacie.
Xiaomi MI6 64GB | MIUI 9.2 | Stock Kernel | Slim Case
IPAD Air WiFi 16GB | iOS 11.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
Taaaaakkk ... sądzę że mogę w sprawie Universala także się wypowiadać.
Posiadam to sprytne urządzonko już ponad 5 lat ... i pomimo posiadania Omni, nie mam zamiaru się go pozbywać.
Jest niezastąpione przy pisaniu maili, siedzenia na GG ... czytaniu książek czy mapach z GPS.

Pomimo swojego wieku, nieźle działają video rozmowy ...

Co do ROMu, mogę tylko zasugerować że jedynym słusznym wyborem jest WM5 T-Mobila.
Nikt mnie nie przekona że jakikolwiek inny jest tak stabilny i niezawodny. Nie jest może najszybszy ... ale przy tym procesorze ... nie ma to znaczenia.

Zawsze starałem się zmieniać ROM, jak tylko jakiś się pojawił ... ale i tak wracałem do 5.
Brak wycieków pamięci, brak wieszania się ... stabilność najważniejsza Smile
Odpowiedz
Pomocy! właśnie stałem się właścicielem HTC Universal , lecz jest to wersja T-Mobile MDA z niemieckiego T-Mobile.. chciałem wsypać mu jakiś polski soft + odblokować locka ale niestety wszystkie linki pogasły a nigdzie w internetach nie mogę dostać pomocy Sad szczerze nie wiem nawet jak się zabrać do tego telefonu Sad to mój pierwszy kontakt z WM..
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości