[-]
ReklamaOcena wątku:
  • 53 głosów - średnia: 2.28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[-]
Tags
eliminowanie problemu łapania sygnału gps w automapie

Eliminowanie problemu łapania sygnału GPS w AutoMapie
Na wielu forach, posty mówiące o problemach łpania fixa w AM powracają jak bumerangi.
Na podstawie opinii innych userów i moich własnych doświadczeń, zrobiłem ABC postępowania, mającego na celu próbę rozwiązania tego problemu.

Kolejność postępowania w celu wyeliminowania problemów z łapaniem sygnału GPS w Auto Mapie (jeśli problem został zlikwidowany przy jakimś z punktów, nie trzeba oczywiście kontynuować dalej):

1. Sprawdź czy masz włączony moduł GSM (GPS działa tylko przy włączonym module GSM)

2. Sprawdź czy w miejscu, w którym szukasz sygnału satelit, jest on dostępny (najlepiej za pomocą innego telefonu z GPS, innego odbiornika GPS, lub jeśli nie masz takiej możliwości, szukaj w miejscu gdzie na 100% powinien być odbierany sygnał z satelit, tzn. najlepiej: na zewnątrz, na płaskim terenie, w miejscu bez bezpośredniego otoczenia wysokich budynków lub drzew, telefon w bezruchu, oraz w miarę możliwości jak niebo nie jest silnie zachmurzone. Do szukania sygnału używaj jakiejś prostej aplikacji - np. uruchom aparat fotograficzny, z włączoną funkcją GPS, lub za pomocą dialera Samsunga, wpisujemy kod *#1472365# /menu/Get Position - pokaże ile satelit widzi, z ilu odbiera sygnał oraz jak mocny jest odbierany sygnał (UWAGA – zawsze zaczynamy od wyboru z menu Get Position); Menu/Views/Position Info – pokaże datę, godzinę długość i szerokość geograficzną, oraz wysokość na jakiej się znajdujemy; Menu/Views/Sateliteses Info Graphical – pokaże datę, godzinę długość i szerokość geograficzną, oraz wysokość na jakiej się znajdujemy, dodatkowo pokazuje prędkość i graficzne rozmieszczenie satelit - dodałem po uwadze kolegi conhis, dzięki mu za to Smile). Ten sprawdzian ma za cel, ustalenie czy powodem nie odbierania sygnału, nie jest usterka odbiornika GPS, lub brak dostępu do sygnału, a nie sugerowanie, że korzystanie z nawigacji jest możliwe tylko w takich warunkach.

3. Sprawdź poprawność ustawień w telefonie i AM, zalecane ustawienia (nie są to jedyne ustawienia na których AM funkcjonuje poprawnie, ale po wielu testach, to właśnie te sprawdzają się u mnie najlepiej) :

- w telefonie:

Ustawienia/System/Zewnętrzny GPS/Programy: COM3
Ustawienia/System/Zewnętrzny GPS/Sprzęt: Port sprzętu GPS: COM9; Szybkość transmisji: 4 800
Ustawienia/System/Zewnętrzny GPS/Dostęp: Zaznacz: Automatycznie zarządzaj

- w AM:

1/3
Menu/Ustawienia/GPS: Zaznacz: Uruchom GPS po starcie programu; Według uznania: Synchronizuj czas z GPS (są sygnały od userów, że ta opcja może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie AM, ale u mnie funkcjonuje poprawnie)
GPS podłączony do portu: Auto
Prędkość odczytu z portu: 9 600 bps

2/3
Nie zaznaczaj: Używaj odbiornika GPS Bluetooth
Nie zaznaczaj: Ukrywaj Bluetooth Browser
Kompresuj opóźnienie sygnału: 1.3s
Ignoruj odchylenia GPS: Średnie

3/3
Zaznacz: Otwieraj port tylko gdy używany
Nie zaznaczaj: Czytaj port w oddzielnym wątku
Częstotliwość odczytu portu GPS: 0.5s(2 Hz)

4. Zainstaluj powtórnie AM (w Twojej AM mogą być jakieś błędy, może masz uszkodzoną wersję, lub mogłeś ją ściągnąć z utratą danych), zastosuj następującą procedurę:
- odinstaluj AM (jeśli AM jest na karcie pamięci, to format karty, jeśli na urządzeniu, to Zerowanie Pełne i HR, pamiętaj o zrobieniu kopii zapasowej danych z urządzenia, lub z karty pamięci)
- ściągnij AM z pewnego źródła, w wersji która Cię interesuje – unikaj wersji Beta (sprawdź, czy transfer danych był 100%)
- zainstaluj AM
- zrób zalecane ustawienia w telefonie i AM

5. Zrób Zerowanie Pełne i HR, efektem tych działań, będzie usunięcie aplikacji, lub programów mogących ewentualnie wpłynąć na niepoprawne funkcjonowanie GPS lub AM, oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów w rejestrze (uwaga, jeśli AM jest zainstalowana na urządzeniu – zostanie wykasowana, pamiętaj o zrobieniu kopii zapasowej danych z urządzenia)

5. Sprawdź, jaki masz Radio ROM i czy nie należałoby wgrać jakiegoś nowszego (Radio ROM może wpłynąć, na jakość i szybkość odbioru sygnału GPS)

6 Zainstaluj nowy ROM (zainstalowanie nowszego i sprawdzonego ROM-u, może poskutkować lepszemu i szybszemu funkcjonowaniu telefonu, a co za tym idzie również AM), zastosuj następującą procedurę:
- ściągnij wybrany przez siebie ROM z pewnego źródła (sprawdź, czy transfer danych był 100%)
- zainstaluj ROM, podczas instalacji zaznacz opcję: Format Device’s Internal Large Disk
- zrób HR
- zainstaluj AM na gołym ROM-ie (przed pierwszym uruchomieniem AM nie wgrywaj innych programów, niektóre programy mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie GPS i AM)
- zrób zalecane ustawienia w telefonie i AM

7. Opcjonalnie zainstaluj, lub uruchom Rozszerzony system GPS XTRA (nie jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania AM, ale może przyspieszyć łapanie sygnału satelit przez AM), zalecane ustawienia:
- XTRA: Zaznacz: włączony
- Automatyczne ściąganie: Nie zaznaczaj: kiedy dane są nie aktualne (możesz zaznaczyć, jeśli masz darmowy transfer danych)
- Zaznacz: kiedy jest połączenie AS
- Zaznacz: kiedy aktywne jest połączenie Wi-Fi
- Synchronizacja czasu: Według uznania
Pamiętaj o pobraniu danych XTRA, przed uruchomieniem AM.
Dane są ważne 7 dni, a ewentualne ściąganie przy połączeniu GPRS, to każdorazowo koszt rzędu maksymalnie 20 – 40 gr

Trzeba pamiętać, że szukanie sygnału GPS przy pierwszym uruchomieniu AM może potrwać od kilku do kilkunastu minut, każde następne nie powinno przekraczać kilku do kilkunastu sekund.
W pewnych nieprzychylnych warunkach, AM może szukać sygnału dłużej, i tak na przykład, jeśli: nie używałeś GPS od dłuższego czasu, resetowałeś telefon, używasz GPS w miejscu bardzo oddalonym od tego w którym ostatnio był włączony, poruszasz się, jesteś w otoczeniu gęstej zabudowy lub wysokich drzew, niebo jest silnie zachmurzone, to szukanie może zabrać więcej czasu.

Nie należy również zapomnieć, że odbiornik GPS w urządzeniu wielofunkcyjnym takim jakim jest Omnia, jest gorszej jakości, niż te w urządzeniach dedykowanych do nawigacji, w związku z czym szukanie sygnału GPS w naszym telefonie zawsze będzie trwało trochę dłużej niż na urządzeniu nawigacyjnym.

Załączam video z mojego telefonu (zaznaczam, że telefon leży na biurku, jakieś 2 m od okna, 2 piętro w budynku 6 piętrowym), Xtra włączona, telefon po SR.
Fixa łapie w kilka, do kilkunastu sekund, nawet w tak trudnych warunkach.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BhR6KGHKEfI[/youtube]
Pomogłem? Wstawiłem fajny program? Podreperuj moją reputację Big Grin
Odpowiedz
A co powiesz na aplikację GpsModDriver? Ona wskazuje port, jaki ma być ustawiony w AM.
Odpowiedz
Aplikacja zabierze trochę pamięci i trochę bateryjki zeżre, sądzę, że dla użytkowników AM, nie jest to aplikacja konieczna, nie doda nic więcej do tego co już napisane. Z tego co czytałem, jest chyba bardziej przydatna dla Użytkowników TT
Pomogłem? Wstawiłem fajny program? Podreperuj moją reputację Big Grin
Odpowiedz
*#1472365# ->menu->Satellites Info pokaże ile satelit widzi i z ilu odbiera sygnał....
Odpowiedz
(01-22-2010, 04:04 PM)avalon napisał(a): 5. Sprawdź, jaki masz Radio ROM i czy nie należałoby wgrać jakiegoś nowszego (Radio ROM może wpłynąć, na jakość i szybkość odbioru sygnału GPS)

Tak to jedna z ważniejszych spraw. Miałem RadioRom XXHJ1, na na nim GPS chodził bardzo dobrze. Ale za to kolega Waldas90 miał XXHJ2 i u niego wogole nie chodziło.

Zależy też pod którym romem ( teraz WM6.5 23547 ) ... Teraz mamy PUJA1 i chodzi bez problemów.
Przygoda z WM: HP IPAQ 514 > HP IPAQ 614c > Samsung Omnia i900
Mój sprzęt:
Omnia 8GB + 8GB SDHC
ROM: WM 6.5 Normal 23547 PL + SPB Mobile Shell 3.5.3PL
Radio: XXHJ1 > PUJA1 > XXHJ1 -najlepszy
Odpowiedz
Mała uwaga do postu autora tematu kol.avalon. Szybkość odbierania danych z portu lepiej ustawić na 4800 niż na 9600 a to dlatego, że procesor nie jest nadmiernie obciążony przetwarzaniem napływających danych co ma znaczenie nie tylko przy "łapaniu" fixa ale w ogóle przy pracy całego programu nawigacyjnego.Dodam, że w kilkunastu znanych mi nawigacjach (PNA) właśnie taka (4800) szybkość jest ustawiona gdyż zapewne taka szybkość jest optymalna dla wiekszości nawigacji.I jeszcze jedno,nie sadzę by dodatkowe włączenie XTRA przyspieszyło łapanie fixa z satelit,myslę, ze tylko wydziera nam troche kasy z kieszeni i bardziej obciąża procesor jako dodatkowe zadania (prócz łapania fixa) którym procek jest obciążony.Ale to tylko moje zdanie i każdy powinien wypróbować co daje mu lepsze rezultaty.
Odpowiedz
Dzięki za tą podpowiedź. Mam XXHJ2 i za nic nie mogę złapać sygnału gps (w centrum wrocławia np, okej ale w innych miejscach nie da rady). Trzeba zmienić radio.

DZIEKI za poradnik Smile
Odpowiedz
(01-22-2010, 04:04 PM)avalon napisał(a): ...- w telefonie:
... Szybkość transmisji: 4 800...
- w AM:
... Prędkość odczytu z portu: 9 600 bps ...
Nie sądzisz, że trochę bez sensu?
Skoro system przekazuje dane GPS z prędkością 4800 bps to co Ci da ustawienie w AM na 9600 bps?
Nic. Trzeba ustawić wartości tożsame.

A takie ustawienia jak:
- Kompresuj opóźnienie sygnału: 1.3s
- Ignoruj odchylenia GPS: Średnie
- Częstotliwość odczytu portu GPS: 0.5s(2 Hz)
Mają tyle do łapania fixa, co nic.
(01-22-2010, 04:04 PM)avalon napisał(a): Pamiętaj o pobraniu danych XTRA, przed uruchomieniem AM. Dane są ważne 7 dni, a ewentualne ściąganie przy połączeniu GPRS, to każdorazowo koszt rzędu maksymalnie 20 – 40 gr
Dodam od siebie, że zaleciłbym minimum raz dziennie + aktualizacja pozycji urządzenia za pomocą GoogleMaps.
GoogleMaps, za pomocą informacji z BTSów (bez łączenia się z GPS) może ustalić przybliżoną pozycję geograficzną odbiornika. Może, podkreślam może, to pomóc skierować system na poszukiwanie konkretnych już satelitów (mamy dane z XTRA przecież).
A operację pobierania danych XTRA oraz ustalanie pozycji można zrobić w domu, łącząc się z netem via WiFi czy kabelek (nie będzie żadnnych dodatkowych kosztów).
Ja dzięki tym dwóm operacjom mam fixa zawsze w góra 12 sekund, bez względu na warunki atmoferyczne.

Pozdrawiam

. : Uszczęśliwić kobietę nie jest trudno - o wiele trudniej jest samemu przy tym pozostać szczęśliwym : .
Odpowiedz
Pytanie które lepsze, czy 4800, czy 9600?
Oneplus 7T 8/128GB | Oxygen OS Android 11 | Stock Kernel | Supcase UB Style

Samsung Galaxy Watch 3 | Ringke Air Sport
 
IPAD 10.2 (2019) | iOS 14.x | ESR Flip Cover
Odpowiedz
4800 wystarczy w zupełności. I bez tego Omnia się poci przy pracy z włączonym GPS Big Grin
Pozdrawiam

. : Uszczęśliwić kobietę nie jest trudno - o wiele trudniej jest samemu przy tym pozostać szczęśliwym : .
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości